W dzisiejszym tekście pokażę Ci w jaki sposób zbudować newsletter w bocie na Facebooku. Pokażę Ci jak zbudować zapis oraz wypis, dzięki czemu będziesz mógł spokojnie wysyłać wiadomości do swoich subskrybentów. Dodatkowo pokażę Ci, jak zautomatyzować cały proces, abyś nie musiał martwić się dodatkowym narzędziem i obsługą.

Nie skłamię jak powiem, że jak w tym momencie otworzysz Chatfuela, to za ok. 15 minut Twój newsletter w Messengerze będzie gotowy. Pokażę Ci wszystko krok po kroku. Przekonasz się, że to nie takie tru…a dobra, zaczynajmy. Sam zobaczysz.


SUBSKRYBUJ MÓJ NEWSLETTER W MESSENGERZE
Powiadomienia o nowych wpisów, dodatkowe narzędzia i materiały.
Nie przegap żadnego wpisu – kliknij przycisk poniżej.Newsletter w Messengerze

 • Save
Myślałeś, że to trudniejsze? Do zbudowania raptem 4 bloki.

Otwórz swój panel Chatfuela, gdzie wspólnie zbudujemy newsletter dla Twojego bloga, serwisu, cokolwiek. Wiadomość powitalną (Welcome Message) możesz skonfigurować w dowolny sposób.


1. Utwórz 4 bloki do subskrypcji i wypisu z newslettera

 • Save
Konfiguracja newslettera w bocie na Messengerze.

Nazwy bloków możesz zastosować dowolne. U mnie są to:

 • sub_pytanie – w tym bloku będziemy pytać, czy użytkownik chce otrzymywać wiadomości i subskrybować nasz newsletter,
 • sub_zapis – w tym miejscu użytkownik otrzyma potwierdzenie subskrypcji, a my dopiszemy atrybut odpowiedzialny za subskrypcję,
 • wypis_pytanie – blok, gdzie użytkownik zostanie zapytany o potwierdzenie wypisu z newslettera.
 • wypis – blok, gdzie zmienimy atrybut subskrypcji oraz powiadomimy użytkownika o pomyślnym wyłączeniu powiadomień z newslettera.

Nazwy bloków widoczne są tylko dla Ciebie. Służą do lepszej nawigacji, gdy bloków będzie dużo więcej.


2. Subskrypcja newslettera w Messengerze

Nazwa bloku: sub_pytanie
Elementy: Import RSS, Text x2, Quick Reply

🧠 PRO TIP: W tym bloku możesz dodatkowo wykorzystać plugin RSS Import, aby wyświetlić np. ostatnie 3 artykuły z Twojego bloga, poprzedzając pytanie o subskrypcję.

 • Save
Konfiguracja bloku z pytaniem o zapis do newslettera.

Pod tym linkiem znajdziesz grafikę z konfiguracją bloku sub_pytanie. Opiszę teraz poszczególne elementy z których składa blok z pytaniem o subskrypcję (od góry do dołu):

 • Import RSS – plugin, dzięki, któremu zaciągane są ostatnie artykuły z dowolnego adresu, który obsługuje RSS (dodaj na końcu adresu strony /feed),
 • Blok tekstowy – miejsce, gdzie pytasz użytkownika o to, czy chce subskrybować treści. Dodatkowo wykorzystywane jest imię za pomocą atrybutu {{first name}}
 • Przyciski Quick Reply – przyciski z odpowiedziami Tak, Nie. Pod przycisk z odpowiedzią Tak podłączony jest blok o nazwie zapis, który tworzyliśmy w pierwszym kroku (za chwilę go skonfigurujemy). Pod przyciskami umieszczony jest komunikat, który zostanie wyświetlony osobom, które klikną Nie.
 • Save
Konfiguracja bloku z pytaniem o subskrypcję newslettera w bocie na Messengerze

3. Blok zapisu do newslettera

Nazwa bloku: zapis
Atrybut zapisu: subskrybent = zapisany
Elementy: Set Up User Attribute, 2x Text

 • Save
Konfiguracja bloku z potwierdzeniem zapisu do newslettera.

Konfiguracja bloku w formacie .png dostępna tutaj. Oto elementy, które powinien zawierać blok z potwierdzeniem subskrypcji:

 • Atrybut – za pomocą pluginu Set User Attribute możesz „dodać” do użytkownik coś na wzór piksela, dzięki któremu będziesz wiedział, że dany użytkownik wyświetlił potwierdzenie zapisu i jest aktywnym subskrybentem.

Innymi słowy, każdy użytkownik, który potwierdzi zapis i zostanie mu wyświetlony blok sub_zapis to automatycznie zostanie mu przypisany atrybut o nazwie subskrybent o wartości zapisany.

Atrybut to nic innego jak ładunek, który jest doczepiany do użytkowników, którzy wyświetlają określone bloki lub klikają w odpowiednie przyciski. Za pomocą atrybutów możesz filtrować użytkowników i dzielić ich na grupy odbiorców z podziałem na np. status subskrypcji.

 • Save
Przykład filtrowania na podstawie atrybutu subskrybent_blog o wartości subskrybuje w zakładce People.
 • Komunikat tekstowy z potwierdzeniem włączenia newslettera w Messengerze.
 • Drugi komunikat tekstowy z informacją, że swoją subskrypcją możesz zarządzać po wpisaniu komendy Subskrypcja.

Za nami połowa. Od teraz każdy użytkownik, który zapisze się do Twojego newslettera będzie miał przypisany atrybut za pomocą, którego będziesz mógł wysyłać wiadomości w zakładce Broadcast – poznaj funkcje Chatfuela.


3. Konfiguracja zarządzania subskrypcją z newslettera

Każdy użytkownik zapisujący się do newslettera otrzymał informację, że może się wypisać wpisując komendę Subskrypcja. Zatem utworzymy teraz mechanizm do zarządzania subskrypcją, dzięki czemu użytkownik otrzyma możliwość wypisu. Dodatkowo użytkownicy, którzy nie są zapisany a wpisali komendę Subskrypcją otrzymają zapytanie, czy nie chcieliby go włączyć.

Następnym krokiem jest utworzenie 5 bloku w naszym bocie. Zrobisz to klikając „+”, który znajduje się pod 4 blokami, które utworzyłeś na początku czytania tego wpisu.

 • Save
Dodawanie nowego bloku do zarządzania subskrypcją newslettera.

W bloku, który nazwałem subskrypcja_ai musimy skonfigurować dwa pluginy, które automatycznie przekierują użytkownika do odpowiednich bloków na podstawie atrybutów. Mowa o pluginie Redirect to. Już pokazuję co i jak:

 • Save
Konfiguracja bloku sprawdzającego status subskrypcji.

To co zrobiliśmy wyżej to dodaliśmy obsługę, dzięki czemu bot sam rozpozna, czy dany użytkownik subskrybuje nasz newsletter i chce się wypisać, czy wpisał komendę, by go włączyć. Właśnie w taki sposób możesz budować odpowiednie ścieżki na podstawie aktywności w bocie. Wracając do bloku subskrypcja_ai, oto co zrobiliśmy:

 • Redirect to (górny) – plugin za pomocą, którego przekierowujemy wszystkich użytkowników, którzy mają atrybut subskrybent o wartości zapisany do bloku o nazwie wypis_pytanie.
 • Redirect to (dolny) – plugin za pomocą, którego przekierowujemy wszystkich użytkowników, którzy mają atrybut subskrybent o wartości not set (to oznacza, że nigdy nie subskrybowali ani się nie wypisali z newslettera – bloki do wypisu opisałem poniżej) do bloku o nazwie wypis_pytanie.
 • Save
Konfiguracja pluginu Redirect to w bloku subskrypcja_ai.

4. Wypis/zapis z newslettera: reguła AI

Mając skonfigurowany blok przechodzimy do zakładki Set Up AI. Znajdziesz ją w lewym menu pod zakładką Automate, w której się znajdujesz. W zakładce Set Up AI konfigurujemy regułę dla komendy Subskrypcja oraz subskrypcja.

 • Save

Konfiguracja powinna zająć Ci maksymalnie 30 sekund. Wystarczy, że w polu po lewej stronie wpiszesz komendy na, które bot ma reagować (Subskrypcja, subskrypcja), a po prawej określisz co bot ma zrobić. W naszym wypadku chcemy, by bot po wpisaniu komendy Subskrypcja przekierował do bloku z wypisem lub zapisem. Zatem po prawej stronie wybieramy Block, a następnie wybieramy blok subskrypcja_ai.

No i to tyle. Czas wrócić do skonfigurowania dwóch pozostałych bloków odpowiedzialnych za wypis.


5. Wypis/zapis z newslettera: reguła AI

Przejdź do bloku o nazwie wypis_pytanie w zakładce Automate. Podobnie do bloku z pytaniem o subskrypcję newslettera, w tym bloku zapytamy użytkownika o potwierdzenie chęci wypisu. Oto jak to wygląda w panelu Chatfuela:

 • Save
Konfiguracja bloku z pytaniem o wypis z newslettera na Messengerze.

Proszę, oto grafika z konfiguracją bloku. Oto jakie elementy są niezbędne w bloku wypis_pytanie:

 • Blok tekstowy – służy jako double opt-out, gdzie użytkownik musi potwierdzić chęć wypisu z newslettera. Możesz tu wstawić dodatkowe materiały, czy inną zachęcę, która sprawi, że użytkownik postanowi zostać.
 • Przyciski Quick Reply – Pierwszy z nich Tak, wypisz, który jest połączony z blokiem wypis. Drugi przycisk odpowiada za anulowanie wypisu. Pod przyciskami znajduje się komunikat tekstowy, który zostanie wyświetlony użytkownikom, którzy zdecydują się zostać. Pod spodem możesz umieścić np. dodatkowe materiały w nagrodę, że użytkownik zdecydował się zostać.
 • Save
Konfiguracja bloku wypis_pytanie.

🧠 PRO TIP: Rekomenduję do przycisków typu Quick Reply dodawać także atrybuty, dzięki czemu będziesz mógł sprawdzić w co najczęściej klikają użytkownicy oraz wyświetlić np. wszystkich użytkowników, którzy kliknęli Nie zostaję w pytaniu o wypis z Twojego newslettera.

Jak to zrobić? Proszę, poniżej konfiguracja:

 • Save

W ten sposób wszyscy użytkownicy, którzy klikną w jedną z dwóch odpowiedzi to zostanie im automatycznie dopisany atrybut o nazwie sub_picker o wartości nazw z przycisku. Dla przykładu, każdy użytkownik, który kliknie Nie, zostaję to będzie miał atrybut sub_picker o wartości Nie zostaję. Rozumiesz?


6. Potwierdzenie wypisu z newslettera

Przenosimy się do ostatniego bloku o nazwie wypis, w którym zmienimy wartość atrybutu subskrybent, dzięki czemu wyeliminujemy sytuację, że będziesz wysyłać wiadomości do osób, które się wypisały.

 • Save
Konfiguracja pluginu Set User Attribute, który zmienia wartość atrybutu subskrybent.

Dodatkowo, dzięki temu w błyskawiczny sposób sprawdzisz, ile osób aktualnie subskrybuje Twój newslettera, a ile postanowiło się z niego wypisać. Poniżej cała konfiguracja bloku wypis, gdzie użytkownik otrzyma dwie informacje tekstowe. Pierwszą o potwierdzeniu wypisu, a drugą o ponownej możliwości subskrypcji za pomocą komendy Subskrypcja.

 • Save
Konfiguracja bloku z potwierdzeniem wypisu z newslettera na Messengerze.

Nie zapomnij dodać na samej górze pluginu Set User Attribute, gdzie zmienisz wartość (prawa strona pluginu) na wypisany.

Twój newsletter w Messengerze jest gotowy! 🎊

Właśnie zbudowałeś newsletter w Messengerze, gdzie użytkownik może się wypisać oraz ponownie zapisać za pomocą odpowiedniej komendy. Teraz pokażę Ci w jaki sposób automatycznie wysyłać powiadomienia o nowych wpisach do subskrybentów Twojego bloga.

Najpiękniejszy w tym jest fakt, że skonfigurujesz raz i możesz skupić się na pisaniu nowych tekstów. Wszystko zrobi się samo – BANG.


7. Wysyłanie wiadomości w newsletterze

Możliwości są trzy. Wszystkie wiadomości wysyłasz z poziomu zakładki Broadcastdokładny opis tej zakładki oraz zasady wysyłania wiadomości znajdziesz w tym wpisie.

Wiadomości w ramach newslettera na Messengerze możesz wysyłać w następujący sposób:

 • Ręcznie tu i teraz – za pomocą opcji Deliver Your Message Now,
 • Wysyłka zaplanowana – za pomocą opcji Schedule For Later,
 • Wysyłka automatyczna – za pomocą integracji z Zapierem i opcji Autopost From External Source. Właśnie tę metodę wykorzystuję w swoim newsletterze, czy newsletterze Brand24. Poradnik jak skonfigurować automatyczny newsletter znajdziesz poniżej.

SUBSKRYBUJ MÓJ NEWSLETTER W MESSENGERZE
Powiadomienia o nowych wpisów, dodatkowe narzędzia i materiały.
Nie przegap żadnego wpisu – kliknij przycisk poniżej.8. Automatyczna wysyłka newslettera. Integracja z Zapierem.

Do dalszej części niezbędne jest posiadanie konta w narzędziu Zapier. Konto można zarejestrować za darmo. Zapier oferuje darmowy plan do 100 akcji, czyli to oznacza, że 100 nowych artykułów w miesiącu zostanie wysłane za pomocą w Messengerze – piszesz tyle?

Przejdź do zakładki Broadcast i kliknij „+” pod opcją Autopost From External Source. W bloku, który się pojawi skonfiguruj wiadomość, która będzie automatycznie wysyłana, gdy pojawi się nowy wpis na Twoim blogu, serwisie.

Poniżej zamieszczam konfigurację z wykorzystaniem integracji z Zapierem.

 • Save
Konfiguracja automatycznie wysyłanej wiadomości w newsletterze na Messengerze.

Jak widzisz, konfiguracja zaczynamy od ustawienia filtra za pomocą atrybutu, który odpowiada za subskrypcję w Twoim bocie. Dzięki temu, wiadomość będzie wysyłana tylko do osób, które subskrybują Twój newsletter. Grafika ze skonfigurowanym blokiem dostępna tutaj.

🧠 Dobra rada: W drugiej części wprowadzenia do Chatfuela pisałem o roli znaczników (Subscription, Update). Warto się z tym zapoznać, jeżeli nie chcesz łamać regulaminu Facebooka i wysyłać wiadomości z odpowiednim oznaczeniem.

Na samym początku umieściłem wiadomość, która pojawi się przed elemenetem z grafiką, tytułem i opisem wpisu, który właśnie się pojawił na blogu. Poniżej znajduje się plugin Auto-Trigger a Broadcast via Zapier.

Następnym krokiem jest zaakceptowanie zaproszenia do korzystania z wersji beta integracji z Chatfuelem za pomocą Zapiera. Wystarczy, że klikniesz w jedno z dwóch miejsc, które znajdują się w pluginie, który dodałeś do bloku z wiadomością. Wyszczególniłem je na grafice poniżej.

 • Save

Po zaakceptowaniu zaproszenia, przechodzimy do utworzenia naszej integracji, dzięki, które wiadomości będą automatycznie wysyłane w Messengerze.

Otwórz Zapiera i kliknij przycisk Make a Zap!

9. Konfiguracja integracji.

Po kliknięciu powinieneś widzieć kreator integracji. W pierwszym kroku wybierzmy pierwszą aplikację, którą jest RSS by Zapier. Jak to zrobić?

 • Save
Konfiguracja integracji z Chatfuelem do automatycznego wysyłania wiadomości w Messengerze.

W pierwszym kroku nazwaliśmy naszą integrację – nazwa jest widoczna tylko dla Ciebie w panelu Zapiera. Następnie wybraliśmy narzędzie RSS by Zapier, a później wskazaliśmy adres naszego bloga, z którego chcemy wysyłać wiadomości.

Następnie kliknij Test This Step i czas połączyć Twój feed z Chatfuelem.

 • Save
Ukończona konfiguracja integracji do automatycznego wysyłania wiadomości w Messengerze.

Na czym polega Zapier? Tłumaczę na przykładzie naszej integracji:

Zobacz, RSS by Zapier (przed chwilą je skonfigurowaliśmy) to narzędzie, które będzie monitorowało wybraną stronę na podstawie /feed/ i w momencie, gdy pojawi się nowy wpis to narzędzie przekaże tę informacje do kolejnej aplikacji. W naszym wypadku będzie to Chatfuel.


10. Integracja RSS z Chatfuelem.

Następnym krokiem jest połączenie Chatfuela z narzędziem RSS by Zapier, które skonfigurowaliśmy przed chwilą. Do tego celu należy kliknąć +Add a Step w lewym menu. Następnie należy znaleźć aplikację o nazwie Chatfuel 1.0.2, do której zaproszenie akceptowałeś na samym początku. Możesz to zobaczyć poniżej:

 • Save
Konfiguracja integracji Chatfuela z RSS by Zapier do automatycznego wysyłania wiadomości w newsletterze na Messengerze.
 • Save
Połączenie bota z RSS by Zapier.

W kolejnym kroku należy kliknąć przycisk Connect an Account.

Zostaniesz poproszony o wybranie bota, którego chcesz podłączyć do integracji. Innymi słowy, który bot ma wysyłać wiadomości na podstawie nowych wpisów ze strony, którą podałeś w pierwszym kroku.


Następnie kliknij Save+Continue i przejdziemy do ustawienia szablonu galerii, która będzie odnośnikiem do Twojej strony z nowym wpisem. Będzie on wysyłany w wiadomości, gdy pojawi się nowy artykuł, wpis na Twoim blogu, stronie.

Mam nadzieję, że grafika poniżej tłumaczy dokładnie konfigurację szablonu galerii, która jest wysyłana w Chatfuelu. Po lewej stronie konfigurator Zapiera, a po prawej stronie to, co jest wyświetlone w Chatfuelu.

 • Save
Konfiguracja integracji Chatfuela z Zapierem.

W polu Image możesz wkleić link do grafiki na sztywno, która będzie się pojawiała do każdego nowego wpisu. Ja korzystam z tej.

🧠 PRO TIP: W Zapierze w polu URL warto dodać na końcu linka własne UTM, by móc analizować ruch z Messengera na Twój blog, czyli abyś mógł ocenić skuteczność newslettera.

 • Save
Konfiguracja przycisków w Zapierze z dodaniem tagów UTM do przycisku.

No jakby Ci to powiedzieć, hm… Zostało ostatnie.

 • Save
Aktywuj integrację.

Aktywuj swoją integrację i od teraz, gdy pojawi się nowy wpis na Twoim blogu, stronie to Twój bot wyśle wiadomość do osób, które wyraziły na to zgodę.

Dodatkowa wskazówka: Dobrą praktyką jest dodanie opcji Wyłączenia subskrypcji bezpośrednio do wysyłanej wiadomości. Możesz to zrobić dodając drugi przycisk do wiadomości w Zapierze, który będzie prowadził do bloku o nazwie wypis_pytanie – pamiętasz?


BANG! 🎊

Właśnie uruchomiłeś swój newsletter w Messengerze!

 • Save

W kolejnym tekście zajmiemy się…no właśnie – o czym chciałbyś przeczytać? Co chciałbyś, żebym pokazał, wytłumaczył? Zostaw komentarz i daj znać – z góry dziękuję!

Mi nie pozostaje nic innego jak życzyć dużych open rate’ów, wysokich wskaźników kliknięć, ale przede wszystkim wielu świetnych wpisów. Yo!

SUBSKRYBUJ MÓJ NEWSLETTER W MESSENGERZE
Powiadomienia o nowych wpisów, dodatkowe narzędzia i materiały.
Nie przegap żadnego wpisu – kliknij przycisk poniżej.


Autor

Kiedyś myślałem, że będę trenerem tenisa ziemnego 🎾, ale uparłem się na marketing. Tak mi zostało do dziś. Zawodowo na swoim – buduję chatboty dla klientów. Tak wyszło, że od małego miałem słabość do technologii 🤖Zawsze #PROSTO, więc czasami zaskakuję sam siebie. Zresztą...

3 komentarze

Podziel się co sądzisz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

close
Thanks !

Thanks for sharing this, you are awesome !

92 Shares
Copy link