MOJE NARZĘDZIA

Ostatnia aktualizacja wpisu: 30.01.2020

Skoro tu zaglądasz zakładam, że interesuje Cię z jakich narzędzi oraz aplikacji korzystam na co dzień w swojej pracy. Większość z opisanych narzędzi jest ze mną od kilku lat, a wynika to z pewnego sposobu pracy, w którym pracuję. Na rynku jest dostępnych ponad 7400 narzędzi i technologii marketingowych, więc dostępność nie powinna być problemem. Sęk w tym, by dobrać narzędzia tak, aby odpowiadały naszym potrzebom. Po prostu.

Spis treści:

  1. Narzędzia do budowy chatbotów.
  2. Narzędzia do organizacji i planowania.
  3. Grafika i wideo.
  4. Aplikacje i narzędzia dodatkowe.

Tworząc listę, zdałem sobie sprawę, że to dość techniczny zestaw narzędzi. Turbo lubię odkrywać i tworzyć, więc jeżeli masz podobnie, to zapraszam.


Lista narzędzi

Jak nadętym bucem trzeba być, by zaczynać listę od swoich własnych narzędzi?

Tak się składa, że jednym z moich podstawowych narzędzi, z których korzystam jest Kalendarz Marketera na 2020 rok, który możesz pobrać za darmo. Zaglądam tu regularnie planując komunikację. Dodatkowo korzystam z chatbota do wyrobienia nawyku codziennego czytaniatak, sam potrzebowałem takiego bodźca, więc go zbudowałem.


Chatboty

Zawodowo zajmuję się budową i wdrażaniem chatbotów. Specjalizuję się w botach na Messengerze, lecz buduję także asystentów głosowych. Na rynku jest dostępny wiele, naprawdę wiele platform. Z poniżej wymienionych korzystam i jestem zadowolony, jednak zachęcam do testów i wybrania tej, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania, potrzeby.

1. Chatfuel

Moje główne narzędzie, jeżeli chodzi o budowę chatbotów na Messengerze. Przodująca platforma na świecie, która moim zdaniem oferuje wszystko, czego potrzeba, by budować skuteczne chatboty. Na świecie jest ponad 300 000 aktywnych chatbotów na Facebooku, a 46%* z nich jest zbudowanych za pomocą Chatfuela. Platforma pozwala w całości wyklikać chatbota bez konieczności programowania, a dodatkowo oferuje darmowy plan, dzięki czemu bez żadnych kosztów poznasz możliwości platformy (i Messengera).

Chatfuel – darmowe narzędzie do budowy chatbotów.

Chcesz zacząć budować chatboty? To powinno Cię zainteresować:


2. Dialogflow

Narzędzie należące do Google, które jest w zasadzie silnikiem do NLP, a co za tym idzie stanowi świetne wzmocnienie chatbotów. W Dialogflow można tworzyć chatboty konwersacyjne i jest to oficjalne narzędzie do tworzenia Asystenta Google’a. Dialogflow integruje się jednakowo z Chatfuelem, ManyChat czy innymi platformami do budowy chatbotów.

Dialogflow – silnik do NLP oraz tworzenia chatbotów konwersacyjnych.

🤖 Dodatkowe narzędzia do budowy chatbotów:


Organizacja pracy i planowanie

Tak jak wspomniałem wyrobiłem sobie pewien schemat pracy, w którym jak do tej pory udaje się realizować projekty. Na temat organizacji i planowania napisałem osobny wpis, gdzie pokazuję dokładnie jak korzystam z niżej wymienionych narzędzi.

Przeczytaj więcej: W jaki sposób organizuję swoją codzienną pracę?

Todoist

Moje podstawowe narzędzie do zarządzania zadaniami i projektami. W Todoist planuję zarówno cały rok, jak i dodaję codzienne zadania. Dzięki aplikacji mobilnej, wtyczce do przeglądarki oraz integracji z np. Gmail lub Toggl sprawia, że zarządzanie zadaniami to przyjemność.

Todoist – planowanie zadań i organizacja pracy.

Toggl

Jeżeli zastanawiasz się, ile czasu zajmują Ci poszczególne zadania to Toggl przychodzi z pomocą. Korzystam od początku 2020 roku i żałuję, że tak późno. Długo broniłem się przed tego typu aplikacjami, ale dzięki Toggl (wreszcie!) wiem, ile naprawdę czasu zajmuje napisanie wpisu lub stworzenie tej podstrony. Zdecydowanie pomaga to lepiej zaplanować dzień oraz wycenić swoją pracę.

Toggl – narzędzie do pomiaru czasu pracy.

🚀 Dodatkowo korzystam z:

  • Week Done – dzięki tej książce zacząłem wdrażać metodę zarządzania celami OKR, a narzędzie Week Done mi w tym pomaga.
  • Integromat – narzędzie do automatyzacji, dzięki czemu mogę połączyć Todoist z Toggl i Gmailem. Poradnik znajdziesz tutaj.
  • Headspace – w tym zwariowanym świecie warto znaleźć 10 minut na krótką sesję medytacji.

Grafika i wideo

Zaskakująco często otrzymuję pytania: Jak zrobiłeś tę animację?, W czym?, W jakim programie?. Paradoksalnie z grafiką i wideo mam niewiele wspólnego, bo zarówno Photoshopa, jak i Adobe After Effects opanowałem na własne potrzeby. Pracuję przede wszystkim na mockupach, ale zdarza mi się stworzyć coś nowego. Szczerze mówiąc to nie korzystam z aplikacji typu Canva i innych internetowych kreatorów, ponieważ Photoshop oferuje dużo więcej.

Wiele osób może się zrazić kosztami, ale Adobe oferuje model subskrypcyjny, w którym koszt za pakiet Photoshop + Lightroom (edycja zdjęć) to koszt od 12,29 €. Studenci mogą wykupić dostęp do wszystkich aplikacji Adobe za 19,95 € miesięcznie.

Adobe – pakiety subskrypcyjne

🔍 Narzędzia do tworzenia grafiki online:

📼 Narzędzia do tworzenia wideo online:

⭐ Moim podstawowym zbiorem grafik, szablonów wideo jest Envato. Korzystam z Elements w subskrypcji. Koszt 14,50 € miesięcznie za dostęp do wszystkich materiałów.


Dodatkowe narzędzia i aplikacje

Poniższa lista to narzędzia, które wykorzystuję do wysyłania newsletterów, w przerwach pomiędzy zadaniami, czytania oraz analizy swoich działań. Wypisałem tu także narzędzia, których aktualnie się uczę – rozszerzona rzeczywistość omomom…

1. MailerLite – newsletter

W MailerLite uwielbiam prostotę i przepiękny interfejs. Wszystko intuicyjne i proste, a kreator wiadomość sprawia, że aż chce się tworzyć kolejne newslettery. MailerLite oferuje także tworzenie popupów, formularzy oraz landing page. Narzędzie oferuje darmowy plan płatny z limitem do 1000 subskrybentów.

Dodatkowo MailerLite posiada bazę gotowych szablonów popupów, e-maili oraz landingów, a całość działa na zasadzie Drag&Dropp. Praca z MailerLite to czysta przyjemność – a może to ta zieleń…

2. Feedly – tu czytam

Nie wyobrażam sobie dnia bez czytania, a Feedly to agregotor treści, dzięki któremu nie muszę skakać po 100 zakładkach. Treści z wybranych serwisów przeglądam w 1 aplikacji, a dzięki podziałowi na kategorie całość mogę pogrupować w wygodny dla mnie sposób. Aktualnie korzystam z planu płatnego (z racji integracji), aczkolwiek wersja darmowa jest w pełni wystarczająca.

Feedly – agregator treści RSS.

3. Buffer – planowanie komunikacji w social media

Buffer to intuicyjne i wygodne w obsłudze narzędzie do planowania postów w social media. W moim przypadku wykorzystuję go głównie do publikowania treści na Twitterze, bo nie ukrywam, że to moje aktualnie ulubione medium – mój profil. Dzięki integracji z Pocketem (za pomocą Integromatu) mogę w łatwy sposób planować kolejne ciekawe artykuły.

Dodatkowo Buffer posiada wtyczkę do Google Chrome, dzięki czemu mogę udostępniać treści bezpośrednio z przeglądarki bez konieczności logowania do narzędzia.

4. Momentum Dash – widget do przeglądarki

Nakładka do Firefoxa i Google Chrome, dzięki której mogę wyświetlić w przeglądarce listę TODO, utworzyć notatki. To bardziej bajer, ale przyzwyczaiłem się do pięknych widoków na tapetach.

5. Spark AR Studio – uczę się, ale jaram się na samą myśl

Darmowe narzędzie do tworzenia efektów z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości dla Facebooka i Instagrama. Na YouTube znajdziesz mnóstwo tutoriali, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z AR w social mediach. Za pomocą Spark AR stworzysz interaktywną grę, efekt czy filtr na twarz. Możliwości jest mnóstwo.

Szukasz przykładów wykorzystania? Zerknij na lenslist.co

6. Integromat – automatyzacja

Mój klej do Internetu za pomocą, którego integruje aplikacje pomiędzy sobą. Jeżeli znasz narzędzie Zapier to Integromat to jego tańsza i lepsza wersja – przynajmniej moim zdaniem.

Przeczytaj więcej: W jaki sposób automatyzuję to co nudne i powtarzalne?

7. Spotify – muzyka musi być

Po prostu wstaję i pierwsze co mówię to: Hi Google, play my favorite music on Spotify.

👀 Warto także znać:

Hmm, hmm… Myślę, że nic co istotne nie zostało pominięte. Ze swojej strony obiecuję, że wpis będę regularnie aktualizował, gdy zajdzie taka potrzeba.

Wszystkiego dobrego 🙌