W dzisiejszym wpisie pokażę Ci, w jaki sposób zbudować chatbota z kalkulatorem na Messengerze. Narzędzie możesz wykorzystać m.in. do wyliczenia wysokości raty, wyliczenia czasu, pieniędzy, czy kalkulacji dowolnej oferty i/lub usługi. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że takie rozwiązanie z powodzeniem sprawdza się w kategorii automotive (ubezpieczenia, leasing), nieruchomości, finansowych czy e-commerce.

Niżej znajdziesz kompletny poradnik (a na końcu wpisu informację, jak uzyskać gotowy szablon bota z kalkulatorem), gdzie pokazuję, jak krok po kroku zbudować kalkulator. Jestem praktykiem, więc za przykład posłuży nam bot, za pomocą którego zamówisz koszulki z własnym nadrukiem. Do budowy chatbota wykorzystamy narzędzie Chatfuel – wersja darmowa spokojnie Ci wystarczy, by zacząć swoją przygodę z botami.

💡 Operacje matematyczne możesz wykorzystać także jako narzędzie do scoringu użytkowników wewnątrz chatbota – tworzyć lejki na bazie zachowań (głębokości interakcji).


Założenia, czyli jak działa kalkulator w chatbocie

Zanim przejdziemy do budowy chatbota to na początek omówmy założenia. Na potrzeby poradnika zbudujemy chatbota, który będzie służył do wyceny koszulek i bluz. Cały mechanizm składa się z 3 pytań do użytkownika:

 • o rozmiar,
 • o liczbę sztuk,
 • o rodzaj nadruku.

Na podstawie zebranych informacji jest wyliczana cena Twoich usług lub produktów, a użytkownik może dokonać zamówienia bezpośrednio w Messengerze. Dodatkowo przyjąłem także stałe elementy (cena pojedynczej koszulki, cena pojedynczej bluzy, cena nadruku jednostronnego i dwustronnego), które są niezbędne do wykonania kalkulacji. Tutaj przyjąłem wartości:

 • Koszt pojedynczej koszulki = 25 zł
 • Koszt pojedynczej bluzy = 50 zł
 • Koszt jednostronnego nadruku = 30 zł
 • Koszt dwustronnego nadruku = 50 zł

Jak działa kalkulator w chatbocie?

Teraz ucieszy się moja Pani od matematyki, ponieważ, to co chcemy zrobić, to stworzyć bota, który obliczy:

produkt*liczba sztuk + liczba sztuk*rodzaj nadruku = Twoja cena

Mamy komplet informacji, więc możemy zbudować naszego chatbota.


Kalkulator w chatbocie na Messengerze

💡 Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z narzędziem Chatfuel, to w tym wpisie omawiam poszczególne funkcje i elementy do budowy chatbotów.

Na początku skonfigurowałem Wiadomość Powitalną oraz menu główne, gdzie użytkownik może uruchomić kalkulator. W tym celu wykorzystałem plugin Redirect To (w Wiadomości Powitalnej) oraz Galerię (w menu), która wyświetla dostępne opcje: Koszulki, Bluzy oraz Czat z konsultantem.

Z racji, że jest to wpis dotyczący kalkulatora, to nie będę wchodził bardziej w szczegóły tych dwóch bloków. Poniżej ich pełna konfiguracja:

Wiadomość Powitalna – konfiguracja

W Wiadomości Powitalnej umieściłem 2 bloki z tekstem, a za pomocą pluginu Redirect To Block użytkownik automatycznie trafi do menu, gdzie znajduje się nasz kalkulator.

Menu Główne – konfiguracja

Wykorzystując element Galerii umieściłem główne opcje: Kalkulator Koszulek, Kalkulator Bluz oraz opcja do kontaktu za pomocą czatu. W tym wpisie skupimy się na mechanizmie kalkulatora.


Konfiguracja kalkulatora w Messengerze

W tej części wpisu pokażę Ci, w jaki sposób zbudować kalkulator, który dokona kalkulacji na podstawie informacji, które uzyska od użytkownika. W tym celu utwórz 4 bloki, w których zbudujemy mechanizmy do naszego kalkulatora. W moim przypadku są to bloki:

 1. tshirt_kalkulator – blok, który posłuży do kalkulacji oferty koszulek
 2. bluza_kalkulator – blok, który posłuży do kalkulacji oferty bluz
 3. tshirt_wynik – blok, w którym zaprezentujemy końcową ofertę na koszulki
 4. bluza_wynik – blok, w którym zaprezentujemy końcową ofertę na bluzy

W Chatfuelu powinno to wyglądać w ten sposób:

Konfiguracja grupy bloków w Chatfuelu

Pobieranie danych od użytkownika

Co to za kalkulator, w którym nie możemy obliczyć tego, co chcemy? No właśnie.

Pierwszym krokiem będzie pobranie od użytkownika informacji na temat:

 • rozmiaru koszulki lub bluzy,
 • rodzaju nadruku
 • liczbie koszulek lub bluz.

Następnie te informacje chcemy obliczyć zgodnie ze wzorem, który wypracowaliśmy na wstępie tekstu. W bloku tshirt_kalkulator oraz bluza_kalkulator zbudujemy coś na wzór ankiety, a odpowiedzi (liczba koszulek, rodzaj nadruku, rozmiar) zapiszemy w atrybutach. Już pokazuję i tłumaczę.

Oto konfiguracja bloku tshirt_kalkulator:

Cały blok składa się z 3 pytań:

 1. Świetnie, wybierz rozmiar koszulki: XS / S / M / L / XL
 2. Wybierz rodzaj druku: Jednostronny / Dwustronny
 3. Liczba koszulek: użytkownik wprowadza wartość liczbową

Pierwsze dwa pytania wykorzystują przyciski typu Quick Reply, a użytkownik dokonuje wyboru poprzez ich kliknięcie. W ostatnim (otwartym) pytaniu ustawiłem walidację liczbową, a odpowiedź z liczbą koszulek lub bluz zapisuję do atrybutu {{liczba}}.

Na końcu bloku wykorzystuję pobrane informacje (rozmiar, rodzaj nadruku, liczba koszulek), które są zapisane pod określonymi atrybutami, by potwierdzić, że wprowadzone dane są prawidłowe.

Na końcu znajdują się dwa przyciski:

 1. Tak, poznaj cenę – po kliknięciu użytkownik zostanie przekierowany do bloku wynik_tshirt.
 2. Nie, popraw – po kliknięciu użytkownik zostanie przeniesiony na początek kalkulatora (do bloku tshirt_kalkulator).

💡 Dobrą praktyką jest także uwzględnienie opcji takich jak: „Cofnij do menu”, „Zmień produkt”. W ten sposób dasz użytkownikom większą swobodę w przełączaniu się pomiędzy funkcjonalnościami chatbota.


Konfiguracja kalkulatora w Chatfuelu

Na tym etapie udało nam się zbudować powitanie, menu z opcjami naszego bota oraz mechanizm do pobierania od użytkowników informacji. W tym roku zbudujemy mechanizm do wyliczenia tego działania matematycznego:

produkt*liczba sztuk + liczba sztuk*rodzaj nadruku = Twoja cena

Przekładając ten wzór na działanie w Chatfuelu, czyli na operacje na atrybutach otrzymamy w przypadku koszulek wzór:

25*{{liczba}} + {{liczba}}*35 = cena

W Chatfuelu wygląda to następująco:

Tak, dokładnie tak. W Chatfuelu możesz dokonywać operacji na atrybutach wewnątrz bota. Właśnie w ten sposób możesz tworzyć i uruchamiać kalkulatory, które mogą liczyć co tylko wymyślisz.

Możesz pokazywać ile czasu zaoszczędzi osoba, ile czasu marnuje na daną czynność, pokazać oszczędność, przedstawić ofertę i wiele więcej. I to wszystko na podstawie opisanego wyżej mechanizmu – świetnie sprawdza się, jako element kampanii w social media.

Na końcu wystarczy zaprezentować użytkownikowi wynik, czyli odwołać się do atrybutu {{cena}}:

Analogicznie do tego mechanizmu należy stworzyć kalkulator dla bluz zmieniając wartość „25 zł” na 50. Dodatkowo należy rozdzielić druk jednostronny oraz dwustronny (np. za pomocą pluginu Redirect to), lecz zasada budowania jest taka sama.

Postanowiłem, że nie będę rozwijał dalej, co można zrobić z botem, ponieważ chciałem pokazać i wytłumaczyć mechanizm operacji na atrybutach – możliwości są ogromne a zasada taka sama.

Chatbota, którego zbudowałem pisząc ten tekst znajdziesz tutaj.


Podsumowując

Kalkulator w chatbocie możesz wykorzystać do zaprezentowania swojej oferty, ale także do uwypuklenia korzyści np. oszczędności. Możliwość dokonywania obliczeń wewnątrz bota to także doskonałe narzędzie do budowania zaangażowania np. oblicz ile czasu poświęcasz na obsługę social media. W ten sam sposób pokażesz kwoty netto, brutto i wiele więcej.

Dodatkowo możesz:

 • pobrać dane jak numer telefonu, e-mail w celu dalszego procesowania oferty,
 • utworzyć remarketing dla użytkowników bota z uwzględnieniem produktów, które ich interesowały np. sprawdzały cenę koszulek.

Jesteś zainteresowana/y szablonem gotowego chatbota z kalkulatorem? Nie ma problemu. Wystarczy, że napiszesz do mnie na Instagramie a podeślę Ci link do szablonu w Chatfuelu.

Yo!

Author

Write A Comment