Automatyzacja to bez wątpienia gwarancja oszczędność pieniędzy i czasu. Zwłaszcza, gdy rozmawiamy o powtarzalnych, przewidywalnych czynnościach. Automatyzacja to przede wszystkim algorytmy i roboty. Kwestia czasu, gdy AI zabierze nam to, co powtarzalne… i nudne. Kreatywność to obszar na którym powinniśmy się skupić i technologia na szczęście technologia w tym pomoże.

Pisałem o tym szerzej w tym tekście, a w dzisiejszym pokażę Ci jak za pomocą narzędzia Integromat automatyzuję swoje zadania, poprawiam przepływ informacji pomiędzy aplikacjami. Dodatkowo pokażę Ci możliwości jakie oferuje narzędzie Integromat, czyli co możesz zautomatyzować. Do dzieła.

 

Innymi słowy, Integromat pomaga mi zadbać o własną produktywność, by to, co zawsze stanowiło problem robiło się po prostu samo. I to, co najważniejsze to fakt, że to działa.

Największe benefity automatyzacji w marketingu to:

 • Oszczędność pieniędzy,
 • Generowanie leadów,
 • Zwiększenie przychodów,
 • Poprawa retencji użytkowników,
 • Monitoring i śledzenie efektów kampanii,
 • Skrócenie cyklu sprzedaży
Największe korzyści z automatyzacji marketingu — wykres z Email Marketing i Marketing Automation Excellence 2018

Integromat. Twój klej do Internetu.

W tej części wpisu dowiesz się:

 1. Jak działa Integromat?
 2. Jakie są dostępne integracje?
 3. Gotowe szablony do automatyzacji.

Jak działa Integromat?

Najprościej jak się da. Integromat umożliwia na połączenie dwóch lub więcej aplikacji bez konieczności umiejętności programowania. Dodatkowo pomiędzy każdym połączeniem możesz skorzystać z warunków i tworzyć zaawansowane filtry.

Integromat – narzędzie do automatyzacji bez konieczności programowania.

Za pomocą Integromatu bez problemu prześlesz dane z formularza Leads Ads z Facebooka do własnego CRMa czy zaktualizujesz wybrane pola w newsletterze. W odróżnieniu od narzędzia Zapier (najpopularniejsza aplikacja tego typu) oferuje wystarczająco dużo za sporo mniej, lecz do celów prywatnych spokojnie wystarczy Ci wersja darmowa.

Zapier oferuje także darmowy plan, lecz w tym planie nie ma możliwości integracji więcej niż 2 aplikacji w ramach 1 automatyzacji. W Integromacie nie ogranicza Cię liczba aplikacji w jednym scenariuszu. Bez problemu połączysz od razu email z CRM, systemem do SMS i finalnie z Google Sheet.

Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i cel.

Przykładowy scenariusz do integracji Chatfuela z Google Sheet i GoSMS.

Dodatkowo pomiędzy każdą integracją możesz zastosować filtrowanie, dzięki czemu możesz tworzyć zaawansowane warunki wewnątrz scenariusza.

Tworzenie filtrów pomiędzy kolejnymi akcjami w scenariuszu.

Integracja GMAIL z TODOIST.

Za pomocą warunków pomiędzy kolejnymi krokami możesz tworzyć wielowątkowe kampanie i personalizować na ich podstawie np. treść wysyłanych wiadomości czy aktualizować grupę odbiorców do której chcesz przypisać użytkownika.

Warunki możesz oczywiście tworzyć na podstawie odebranych danych z poprzednich kroków. Do dyspozycji masz także sporą listę operatorów: or, not, and itp.

💡 Integromat umożliwia za pomocą jednego scenariusza zbierać dane z wielu kanałów i kampanii jednocześnie. To sporo przyśpiesza i ułatwia.
Integracje

Integromat oferuje naprawdę mnóstwo dostępnych integracji, ale to, co najważniejsze to w każdym tygodniu pojawia się kolejna nowa – aktualnie status Coming soon ma 26 aplikacji. Mówię to z perspektywy użytkownika, który korzysta z Integromatu od ponad roku i jestem turbo zadowolony. W tego typu narzędziach aktualizacje są ważne. Sami wiemy jak szybko technologia się zmienia.

🚀 Jak będzie wyglądała przyszłość marketingu i technologii? Przeczytaj więcej.

Wśród integracji, które oferuje Integromat znajdziesz takie aplikacje jak:

 • FACEBOOK: Grupy, Leads Ads, Messenger, Offline Conversions, Fanpage.
 • SMS: BulkGate, ClickSend, Data247, D7SMS, GatewayAPI, GoSMS, MessageBird, NeoGate, Plivo, Textbelt, Twilio, Yodel.io.
 • E-MAIL: ActiveCampaign, Customer.io, Ecomail.cz, GetResponse, Gmail, MailerLite, MailChimp, Mandrill, Microsoft Teams, SendGrid, Zoho Mail.
 • KALENDARZE: Calendly, Google Calendar, Office 365 Calendar.
 • CRM: ActiveCampaig, namoCRM, Freshsales, HubSpot, Insightly CRM, LionDesk, Pipedrive, Salesflare, Salesforce, Zoho CRM.
 • MARKETING: ActiveCampaign, ActiveTrail, Autopilot, Broker Toolbox CRM, Campaign Monitor, Canny, ClickFunnels, ConvertKit, Emercury, Facebook LeadAds, Facebook Offline Conversions, Flashyapp, GetResponse, Google Analytics, Hootsuite, Klaviyo, Marketo, Platformly, Segment, Smoove, Survey Monkey, VTiger CRM, Yoobic.

  Policzyłem i o ile się nie pomyliłem to dostępnych jest 384 integracji.

💡 Lista wszystkich integracji: https://www.integromat.com/en/integrations

 

Gotowe szablony do automatyzacji

Integromat posiada gotową bibliotekę szablonów do automatyzacji i integracji wybranych aplikacji. Bazę szablonów możesz traktować jako źródło inspiracji oraz utworzyć własną integrację na podstawie wybranego szablonu. Dosłownie kilka kliknięć i i gotowe.

💡 Baza gotowych szablonów: https://www.integromat.com/en/use-cases/

Baza gotowych szablonów do automatyzacji w Integromacie.
Baza gotowych szablonów do automatyzacji – przejrzyj bazę.

Jak korzystam z Integromatu?

W tej części wpisu dowiesz się:

 1. Do czego wykorzystuję Integromat i co automatyzuję?
 2. Przykład: Integracja GMAIL z TODOIST
 3. Przykład: Integracja Chatfuel z MailerLite

Co automatyzuję i integruję za pomocą Integromatu?

Integromat to narzędzie, z którego zacząłem korzystać za sprawą Chatfuela (narzędzia do budowy chatbotów). Integrowanie chatbotów z narzędziami Google’a, czy Cloudinary to moje pierwsze automatyzacje, a dziś Integromat służy mi jako główne narzędzie do integrowania aplikacji trzecich (m.in. Gmail, Todoist, Toggl, Chatfuel, Twitter, Pocket, MailerLite, Slack, Spotify, MailChimp, Google Sheets) i tym samym automatyzowania codziennych zadań.

Korzystam m.in. z tworzenia zadań na podstawie otrzymywanych maili czy zliczania liczby słów, które przeczytałem online. Integromat pomaga mi tworzyć bibliotekę wartościowych linków, które przeczytałem w 2020 roku, dzięki integracji Pocketa z Google Sheets – bibliotekę udostępnię pod koniec roku wraz z podsumowaniem.

Poniżej opisałem przykładowe scenariusze, które są dość uniwersalne i mam nadzieję, że przydadzą Ci się w codziennej pracy lub zainspirują do utworzenia własnych scenariuszy.

💡 Uznałem, że nie ma sensu opisywać wszystkich integracji lub tych z Cloudinary czy Google API Vision, czy omawiać operacji wykonywanych wewnątrz JSONów przy Broadcast API do Messengera – umówmy się, korzysta z tego garść bociarzy, a nie o to chodzi. Niemniej wiedz, że można tu sporo.


Integracja: GMAIL + TODOIST

Nie wiem jak Ty, ale staram się organizować swój czas pracy. Do listy TO-DO wykorzystuję narzędzie Todoist. Otrzymując wiadomości związane ze współpracą, budową chatbotów czy szkoleniami to oprócz odpisania taka wiadomość trafia jako zadanie do Todoist. Dość czasochłonne było pilnowanie wprowadzania wiadomości na listę To-Do, a później wracać ponownie do Gmaila, by finalnie odpisać, gdy był czas na to zadanie. To też mało logiczne, ale.

Z pomocą przychodzi Integromat. Jako nazwę zadań wykorzystuję dane odebrane z poczty, dzięki czemu z poziomu Todoist widzę odbiorcę oraz temat wiadomości i zajawkę, czyli kluczowe informacje do oceny priorytetu.

💡 Stosuję także zasadę 2 minut, którą poznałem czytając Getting Things Done, czyli jeżeli dane zadanie, a w tym wypadku odpisanie na maila, nie zajmie dłużej niż 2 minuty, to robię to od razu.

Integracja GMAILA z TODOIST.

+Toggle = BANG 🚀

Z początkiem roku zacząłem zwracać uwagę na faktyczny czas pracy, a raczej ile zajmują mi konkretne zadania i projekty. Korzystam z narzędzia Toggl 🚀

Za pomocą Integromatu możesz automatycznie utworzyć projekt lub zadanie w Toggl na podstawie nazwy zadania wprowadzonego do Todoist. Dzięki temu będziesz mógł mierzyć dokładny czas pracy dokładnie tak samo nazwanych zadań, a ta jest dodatkowo tworzona na podstawie otrzymywanych wiadomości w Gmailu. Proste, prawda?

💡 Do tej pory robiłem to wszystko ręcznie marnując czas na wprowadzenie zadań.

Widok z pracy przy tym wpisie 🙂

Integracja Chatfuel (Messenger) + MailerLite

Tegoroczna lista 53 książek o marketingu do pobrania jest w Messengerze. Swoją drogą, jeżeli jeszcze jej nie pobrałeś to możesz to zrobić klikając w przycisk poniżej.

🚀 Pobierz listę 53 książek o marketing i biznesie


Za pomocą sekwencji wiadomości, którą wysyłam do osób, które pobrały listę książek pytam, czy nie chcą dołączyć do newslettera i od zainteresowanych pobieram adres e-mail, który przekazuję do MailerLite – narzędzia do e-mail marketingu.

Jako, że Messenger to świetny kanał do zbierania informacji od użytkowników np. w formie quizów lub interaktywnych ankiet to Integromat sprawdza się idealnie w kampaniach, gdzie np. wysyłamy dedykowane treści dopasowane na podstawie wyborów z ankiety.

Integracja Chatfuel z MailerLite

Dodatkowe narzędzia do automatyzacji

Na koniec przygotowałem dodatkową listę narzędzi, które moim zdaniem warto znać. Świetnie uzupełniają możliwości opisanego dziś Integromatu, a nie ukrywam, że w 2020 obiecałem sobie pisać regularnie jak nigdy.

 • Actiondesk – takiego Excela jeszcze nie miałeś słowo.
 • IFTTT – mnóstwo receptur i turbo prosta obsługa.
 • Microsoft Flow – 😬😬😬😬😬😬
 • Automate.io – alternatywne narzędzie do Integromatu.
 • Workato – alternatywne narzędzie do Integromatu.
 • Autopilot – alternatywne narzędzie do Integromatu.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć tony oszczędzonego czasu i zgoła mniej nerwów przy rutynowych zadaniach, bo nie ma nic gorszego niż nic produktywne klikanie i kopiowanie danych lub tworzeniu nowych zadań.

Udanych automatyzacji 🙌

Author

4 komentarze

 1. Co ważne, integromat ma appkę na telefon. Ja mam np. powiadomienia push ze sklepu internetowego o zamówieniu. 🙂

Write A Comment