DO POBRANIA

1/53 – Internet Ludzi. Organizacja jutra.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Internet ludzi. Organizacja jutra” to pierwsza książka z listy na 2020 rok w ramach wyzwania #czytamy53 i wiesz co? Ten rok nie mógł się rozpocząć lepiej, bo to pozycja, która idealnie trafia w moje technologiczne ciągotki. Inspirująca, bazująca na realnych przykładach, ale jednocześnie zostawiająca furtkę dla wyobraźni. To książka, którą powinien przeczytać każdy kto zarządza organizacją, interesuje się technologią czy jest ciekawy relacji człowieka i algorytmów.

Do opisywanych w książce historii (o firmie Atlas lub Takeshi i córka) bez problemu znajdziemy sporo odniesień w dzisiejszym rzeczywistym świecie, co tylko dodaje wartości całej lekturze. Całą książkę pochłonąłem jednym tchem. To bardzo dobrze napisane 168 stron – ukłony dla Jacka, który rekomendował tę pozycję.

Pobierz listę 53 książek o marketingu za pośrednictwem Messengera

Internet Ludzi. Organizacja jutra.

Leila i Takeshi

Opisana historia ojca i córki napędzana jest przez sztuczną inteligencję i rozwiązanie Watson marki IBM. Tylko pozornie brzmi jak kolejna historia wyrwana z kartek scenariusza sci-fi. Leila, która jest śmiertelnie chora i ojciec, który jest wybitnym specjalistą od AI.

Co byś zrobił, gdybyś wiedział, że Twoja córka za 2 lata umrze?

Takeshi szuka pomocy w technologii. Świadom możliwości, które oferuje sztuczna inteligencja postanawia nauczyć algorytm zachowań córki, tak aby po jej śmierci móc mieć z nią kontakt za pomocą rozmowy na czacie. Brzmi dziwnie? Brzmi jak film?

Szukając przykładów z życia możemy Leile porównać do Sophie – robota, który posiada prawa obywatelskie i jest w stanie współistnieć wśród społeczeństwa. Mając świadomość, że to się już dzieje całość nabiera kolorytu.

Takeshi wykorzystując Watsona uczy algorytm, by ten w przyszłości zastąpił mu córkę. Wymaga to olbrzymiej bazy danych, mocy obliczeniowej. I znów. Na pozór może się wydawać, że jest to obszar niedostępny dla przeciętnego Kowalskiego, ale w mojej głowie od razu pojawił się ten obraz:

Komputer Kwantowy Google’a

Komputer kwantowy, a bardziej pojęcie przewaga kwantowa, która została osiągnięta przez Google i z pewnością zmieni oblicze naszej cywilizacji. Piszę to z pełną świadomością i odpowiedzialnością. To naprawdę przełom w skali świata, który miał miejsce pod koniec 2019 roku. To rzeczy już nie ze scenariusza sci-fi, a teraźniejszość.

To właśnie z tego względu książka „Internet ludzi. Organizacja jutra” zasługuje na uwagę. Oczywiście wciąż jesteśmy w sferze przyszłości, lecz to, co zwróciło moją uwagę to opisany model czterolistnej koniczyny, który w dzisiejszym (naprawdę dynamicznym i nieprzewidywalnym) zasługuje, by go tu przytoczyć – zapiski to zapiski.

Jest to autorski model Roberta Kozielskiego, który powstał 10 lat temu w wyniku badań takich firm jak mBank czy Sphinx. Model czterolistnej koniczyny to metafora budowania silnych organizacji i uwzględnia 4 główne elementy. Są to:

  • Możliwości biznesowe – firmy wygrywają dzięki umiejętności identyfikacji możliwości biznesowych i odwadze podjęcia ryzyka ich eksploatacji,
  • Koncept i model biznesowe – odnoszą sukces ci, którzy mają zdolność budowania innowacyjnych konceptów i modeli biznesu na bazie odkrytych szans rynkowych,
  • Sprawność operacyjna – zwycięskie firmy odznaczają się możliwościami efektywnej realizacji przyjętego konceptu i modelu biznesowego.
  • Kultura organizacyjna i silne przywództwo – przetrwają te organizacje, które będą przekładać eksperymentowanie nad testowanie, innowacyjność nad naśladownictwo.

📖 Dołącz do dedykowanej grupy na Facebooku
53 książki. Czytamy cały rok.

Fragment pochodzi z książki „Internet ludzi. Organizacja jutra”.

Internet ludzi. Organizacja jutra.

Atlas i IBM Connections

Polski producent chemii i rewolucja, dzięki rozwiązaniu IBM Connections. Kultura organizacyjna, silny przywódca i zdolność produkowania liderów to jak przekonuje nas autor niezbędne elementy silnych organizacji. A przynajmniej odpornych na zmiany dyktowane przez technologię. Historia marki Atlas pokazuje jak ważnym czynnikiem jest kultura organizacyjna oraz sprawienie, że każdy pracownik ma realny wpływ na dany projekt.

To wszystko, dzięki zapewnieniu serwisu do komunikacji wewnątrz firmy, który pozwala zaangażować każdego pracownika na każdym etapie. Jak się okazuje taki model to nie tylko oszczędność dla przedsiębiorstwa, ale także wspiera konsolidację pracowników na każdym ich szczeblu.

Dodatkowo warto tu wspomnieć, że marka Atlas opiera swoje doskonalenie o Cykl Deminga (Plan-Do-Check-Act, w skrócie PDCA).

Internet ludzi. Organizacja jutra.

Organizacja jutra, czyli jaka?

Bez wątpienia to organizacja, która potrafi szybko adaptować się do nowych warunków. Prawo Moore’a, przytoczony w książce algorytm AlphaGo Zero, który ogrywa mistrzów gry go, to tylko czubek góry lodowej. Niemniej mój wniosek jest zero-jedynkowy. Bez własnej technologii ciężko jest zapewnić silną pozycję na współczesnym rynku. „Internet ludzi. Organizacja jutra” to książka, która dobitnie to tłumaczy.

Dzisiejszy świat jest tak samo fascynujący jak przerażający. Niemniej każdy, kto myśli o tym, aby budować silne i zwinne organizacje powinien sięgnąć po tę książkę. Na koniec jeszcze raz 3 główne wnioski, by zapewnić „lepsze jutro” w Twojej organizacji:

  1. KULTURA ORGANIZACYJNA.
  2. SILNY PRZYWÓDCA.
  3. ZDOLNOŚĆ PRODUKOWANIA LIDERÓW

Świetnie się czytało! 1/53, mamy to!

Zapiski Marketera to seria wpisów, w których dzielę się recenzjami przeczytanych książek w ramach wyzwania #czytamy53.

Write A Comment